Jaką spółkę wybrać?

rawpixel / Pixabay

Zakładanie spółek niesie ze sobą wiele trudności. Męcząca jest zwłaszcza niepewność, który rodzaj spółki jest najlepszy i niesie ze sobą najmniejsze ryzyko. Istnieje aż siedem rodzajów spółek, dlatego decyzja ta nigdy nie jest prosta. Jak zdecydować, jaką spółkę wybrać? Najlepiej przyjrzeć się cechom każdej ze spółek, porównać potencjalne korzyści i ryzyko, jakie ze sobą niosą, po czym wybrać najbardziej opłacalną formę.

Przykładowo: założenie spółki kapitałowej – czyli akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością – nie niesie ze sobą ryzyka utraty majątku prywatnego, poza tym, co zostało do tej spółki wniesione w kapitale zakładowym. W spółce osobowej takie ryzyko jest już realne. Z drugiej strony, spółka osobowa nie płaci podatku dochodowego, a w razie wypracowania dochodu, podatek płaci osobno każdy ze wspólników. Spółka kapitałowa jest z kolei płatnikiem tego podatku, a każdy wspólnik dodatkowo musi uiścić opłaty od swojej części zarobku.

Rozważenie wszystkich opcji

Jest najważniejsze, jeśli decyzja o wyborze rodzaju spółki ma zostać podjęta w racjonalny i przemyślany sposób. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, który może doradzić kierunek działania i podjęcie najkorzystniejszej decyzji.

Doskonałe oferty znajdziesz na : http://www.spolki-excelio.pl/

Be the first to comment on "Jaką spółkę wybrać?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*